Tarot - dzieje niezwykłej talii kart

Sam tytuł książki Rafała T. Prinke, pt. "Tarot - dzieje niezwykłej talii kart"  informuje czytelnika o czym może przeczytać w tej pozycji. Autor skupia się przede wszystkim na pochodzeniu tarota i dość szczegółowo opisuje wszystkie jak do tej pory ustalone lub domniemane fakty.

Książka niezmiernie ciekawa, szczególnie dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej o tarocie i chcą go lepiej zrozumieć. Pewną trudność dla niektórych czytelników może stanowić język naukowy, którym posługuje się autor książki. Nic dziwnego zresztą, ponieważ Rafał T. Prinke jest pracownikiem naukowym, ale dzięki temu czytelnik może liczyć na rzetelność przekazanej w książce treści. Trzeba czytać z uwagą, ponieważ każde zdanie to cenna informacja. 

Treść przeplata się z ciekawymi ilustracjami czarno-białymi i kolorowymi na końcu książki, przykładowych kart z talii tarota - dawnych i bardziej współczesnych. Na końcu książki zamieszczone są aneksy, które zawierają mnóstwo informacji i odnośników do książek oraz artykułów związanych z tarotem - same smaczki dla dociekliwych, którzy chcą jeszcze bardziej poszerzać swoją wiedzę o tarocie. Na początku książki, w notach autorskich, widnieje informacja, że wszystkie ilustracje zawarte w książce /a jest ich niemało/ pochodzą ze zbiorów Autora. Skoro tak, znaczy to, że tarot jest mu naprawdę bliski.

Książka, którą posiadam, została wydana przez Wydawnictwo Głodnych Duchów, Warszawa 1991, wydanie I. Nie wiem, czy były kolejne wydania tej pozycji, którą można z pewnością uznać za perełkę literacką w interesującej nas dziedzinie. Obecnie można ją nabyć tylko w antykwariacie lub na OLX czy Allegro.

Spis treści, który zamieszczam poniżej, dodatkowo przybliży zawartość książki. Lekturę polecam wszystkim, którzy poszukują ścieżek do tarota i wiedzy o nim.

SPIS TREŚCI

WSTĘP

  1. DIABELSKIE OBRAZKI, CZYLI WSTĘP DO HISTORII KART
  2. KSIĘGA TOTA, CZYLI TAROT W TRADYCJI OKULTYSTYCZNEJ
  3. ŚLUBNY PREZENT, CZYLI O PRADZIADKACH KRÓLOWEJ BONY
  4. SACRUM CZY PROFANUM, CZYLI SYMBOLIKA KART ATUTOWYCH
  5. INICJACJA I MEDYTACJA, CZYLI TAROT WSPÓŁCZESNY
  6. W KRĘGU SZTUKI, CZYLI TAROT JAKO TEMAT ARTYSTÓW
  7. HOMO DIVINAS, CZYLI RZECZ O WRÓŻENIU
  8. ROZKŁADY I UKŁADY, CZYLI KAŻDY MOŻE WRÓŻYĆ
  9. KARTA PRAWDĘ CI POWIE, CZYLI ZNACZENIA DYWINACYJNE KART TAROTA
  10. POWRÓT DO ŹRÓDEŁ, CZYLI COŚ DLA HAZARDZISTÓW

PRZYPISY
ANEKSY

Wydawnictwo Głodnych Duchów, Wydanie I, 1991 r.

Podobne wpisy:

Tagi:

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież