Znachorka

Właśnie skończyłam lekturę książki pt. "Znachorka", której autorką jest Alla Chrzanowska. Książka ukazała się zupełnie niedawno w sprzedaży. Przyciągnęła mnie okładka i tytuł, a z opisu dowiedziałam się, że bohaterką jest - znana mi ze słyszenia - podlaska szeptunka, Paraska.

Książka wciągnęła mnie od pierwszych zdań i przeczytałam ją na "jednym wdechu", dlatego postanowiłam napisać kilka słów o niej i polecić nie tylko zaineresowanym tematyką ezoteryczną, ale także innym miłośnikom książek.

Książka oparta na faktach, napisana w formie autobiografii, choć jej autorką nie jest sama bohaterka. Najciekawsze historie pisze życie, dlatego opowieść o losach Paraskiewy Lermontow jest niezmiernie ciekawa. Tytułowa znachorka to podlaska szeptucha, zwana Paraską. Jeśli ktoś pomyśli, że szeptucha to zwykła, prosta babka, wywodząca się z miejscowej ludności - w tym przypadku - pomyli się. Zanim zamieszkała w przygranicznych Borkach, miała rodzinę i piękny dom, mieszkała i pracowała w mieście, ukończyła studia medyczne i była lekarzem w szpitalu. Dlaczego w pewnym momencie życia zostawiła wszystko i przeprowadziła się do leśnej głuszy? Tego Wam nie napiszę tutaj, zachęcam do przeczytania książki. Powiem jeszcze tylko, że w tle historii życia bohaterki przewija się historia czasów, w których żyła - od roku 1900 do pierwszych lat po II Wojnie Światowej.

Opowieść dość szczegółowo dotyka faktów z życia bohaterki do momentu przedzierzgnięcia się jej w szeptunkę. Dalsze losy - już w Borkach - to tylko początek jej działalności jako wiejskiej znachorki, dosłownie kilka historii i powieść się kończy. Mam pewien niedosyt, chętnie poznałabym więcej faktów z tego właśnie okresu jej życia i pracy. Na końcu książki czytelnik znajdzie kilka mieszanek i receptur ziołowych szeptuchy Paraski.

Lekturę polecam, napisana prostym, trafiającym do czytelnika językiem.

 

Informacje o książce:

  • Wydawnictwo Ars Scripti-2, Wydanie 1, Białystok 2021
  • okładka miękka
  • format 14,5 x 20,5 cm
  • liczba stron - 320 

Podobne wpisy:

Tagi:
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież