Tarot Waite'a

Tarot Rider-Waite to najpopularniejsza i najlepiej opisana w literaturze talia kart Tarota. Posługuje się nią podobno 90% tarocistów, a na rynku przybywa coraz więcej talii inspirowanych na symbolice tych kart, tworzonych przez współczesnych autorów i grafików. Kiedy powstała, kto jest jej autorem i dlaczego jest tak popularna?

Inicjatorem i współautorem Tarota Rider-Waite'a był Artur Edward Waite /1857 - 1942/ - brytyjski okultysta, członek, a następnie wielki mistrz Hermetycznego Zakonu Złotego Brzasku. W 1909 roku została opublikowana talia tarota wg jego koncepcji. Do współpracy zaprosił artystkę Pamelę Colman Smith /oboje byli członkami Hermetycznego Zakonu Złotego Brzasku/, która wykonała ilustracje wszystkich kart. Można powiedzieć, że wtedy rozpoczął się nowy rozdział w historii tarota.

 

Najistotniejszą różnicą w stosunku do wcześniej wydawanych talii /np. Tarota Marsylskiego/ było zilustrowanie scenkami kart Arkanów Małych, które do tej pory były zdobione motywami roślinnymi oraz symbolami dworów - buław, kielichów, mieczy i denarów. Waite uważał również, że Głupiec /oznaczony jako 0/ nie powinien być umieszczony między kartami XX i XXI, i że jego naturalna pozycja wypada przed kartą Maga.

I kolejna, rewolucyjna wręcz zmiana, to przestawienie numerów dwóch kart atutowych Wielkich Arkanów, a mianowicie Siła /Moc/ zmieniła numer XI na VIII, a AW Sprawiedliwość numer VIII zamienił na XI. Do dzisiaj trwają dyskusje w gronie ezoterycznym, na temat tej właśnie zmiany. Niektórzy tarociści przed zakupem nowej talii sprawdzają numery kart Siły i Sprawiedliwości, jednym porządek Waite'a nie odpowiada, dla innych nie ma to większego znaczenia ...

Pamela Colman Smith pracowała nad obrazami do talii od kwietnia do października 1909 r. Oprócz wskazówek Waite'a, artystka przeprowadziła własne badania w British Museum, gdzie inspirowała się XV-wiecznymi kartami Tarota Sola Busca. Widać to po zilustrowanych przez nią kartach, np. 10 Buław i 3 Mieczy

Tarot RWS - 3 Mieczy Tarot Sola Busca - 3 Mieczy Tarot RWS - 10 Mieczy Tarot Sola Busca - 3 Mieczy

lub Królowa Pucharów

RWS - Królowa Pucharów Tarot Sola Busca - Królowa Pucharów

Nowy tarot stał się natychmiast bardzo popularny. Niestety praca autorki ilustracji nie została właściwie uhonorowana. Nie tylko nie otrzymała odpowiedniego wynagrodzenia finansowego, ponadto zamiast jej nazwiska w nazwie talii umieszczono nazwę wydawcy i tarot otrzymał nazwę Rider Waite Tarot. Obecnie społeczność miłośników tarota naprawia tę niesprawiedliwość nazywając tę wyjątkową talię Rider-Waite-Smith Tarot.

Wraz z nową talią, Waite opublikował towarzyszącą jej książkę pt. "Pictorial key to the Tarot". Niestety oryginalne ilustracje kart Pameli Colman Smith zostały zniszczone w czasie II Wojny Światowej. W 1971 r. US Games Inc. nabyło wyłączne prawa do nazwy Rider Waite. Reprint talii Waite'a z 1972 r. stał się wydawniczym przebojem i od tego czsu trwa rosnące wciąż zainteresowanie tarotem.

 

Podobne wpisy:

Tagi:

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież